Eaton - Electronics Division 15BJ85CAH
Part No.:
15BJ85CAH
Datasheet:
Aetrix15BJ85CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM BI
Comments
15BJ85CAH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)