Eaton - Electronics Division 15BJ90CA
Part No.:
15BJ90CA
Datasheet:
Aetrix15BJ90CA.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC SMBF
Comments
15BJ90CA Specifications
Series:
15BJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)