Eaton - Electronics Division 15BJ90CAH
Part No.:
15BJ90CAH
Datasheet:
Aetrix15BJ90CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM BI
Comments
15BJ90CAH Specifications
Series:
15BJxxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)