Central Semiconductor Corp 1.5CE160A TR PBFREE
Part No.:
1.5CE160A TR PBFREE
Datasheet:
Aetrix1.5CE160A TR PBFREE.pdf
Description:
TVS DIODE 136VWM 219VC DO201
Comments
1.5CE160A TR PBFREE Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
136V
Voltage - Breakdown (Min):
152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
219V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)