Central Semiconductor Corp 1.5CE170A TR PBFREE
Part No.:
1.5CE170A TR PBFREE
Datasheet:
Aetrix1.5CE170A TR PBFREE.pdf
Description:
TVS DIODE 145VWM 234VC DO201
Comments
1.5CE170A TR PBFREE Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
145V
Voltage - Breakdown (Min):
161.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
234V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)