Central Semiconductor Corp 1.5CE180A BK PBFREE
Part No.:
1.5CE180A BK PBFREE
Datasheet:
Aetrix1.5CE180A BK PBFREE.pdf
Description:
TVS DIODE 154VWM 246VC DO201
Comments
1.5CE180A BK PBFREE Specifications
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
154V
Voltage - Breakdown (Min):
171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
246V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)