Micro Commercial Co 1.5KE100A-AP
Part No.:
1.5KE100A-AP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AE, Axial
Datasheet:
Aetrix1.5KE100A-AP.pdf
Description:
Interface
Comments
1.5KE100A-AP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package/Case:
DO-201AE, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85.5V
Voltage - Breakdown (Min):
95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)