Littelfuse Inc. 1.5KE100A-B
Part No.:
1.5KE100A-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Aetrix1.5KE100A-B.pdf
Description:
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO201
Comments
1.5KE100A-B Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85.5V
Voltage - Breakdown (Min):
95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)