Littelfuse Inc. 1.5KE10A-B
Part No.:
1.5KE10A-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Datasheet:
Aetrix1.5KE10A-B.pdf
Description:
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO201
Comments
1.5KE10A-B Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
1.5KE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.55V
Voltage - Breakdown (Min):
9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
104.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)