Littelfuse Inc. 1.5KE120CA-B
Part No.:
1.5KE120CA-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Datasheet:
Aetrix1.5KE120CA-B.pdf
Description:
TVS DIODE 102VWM 165VC DO201
Comments
1.5KE120CA-B Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
1.5KE
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
102V
Voltage - Breakdown (Min):
114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
165V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)