Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE120CAH
Part No.:
1.5KE120CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
TVS DIODE 102VWM 165VC DO201
Comments
1.5KE120CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
102V
Voltage - Breakdown (Min):
114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
165V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)