Littelfuse Inc. 1.5KE12CA-B
Part No.:
1.5KE12CA-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Datasheet:
Aetrix1.5KE12CA-B.pdf
Description:
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO201
Comments
1.5KE12CA-B Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
1.5KE
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10.2V
Voltage - Breakdown (Min):
11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
91A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)