Littelfuse Inc. 1.5KE13CA-B
Part No.:
1.5KE13CA-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Datasheet:
Aetrix1.5KE13CA-B.pdf
Description:
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO201
Comments
1.5KE13CA-B Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
1.5KE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11.1V
Voltage - Breakdown (Min):
12.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
83.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)