Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE13CAH
Part No.:
1.5KE13CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO201
Comments
1.5KE13CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11.1V
Voltage - Breakdown (Min):
12.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
86A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)