Littelfuse Inc. 1.5KE15A-B
Part No.:
1.5KE15A-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Datasheet:
Aetrix1.5KE15A-B.pdf
Description:
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO201
Comments
1.5KE15A-B Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
1.5KE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12.8V
Voltage - Breakdown (Min):
14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
71.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)