Littelfuse Inc. 1.5KE160A-B
Part No.:
1.5KE160A-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Aetrix1.5KE160A-B.pdf
Description:
TVS DIODE 136VWM 219VC DO201
Comments
1.5KE160A-B Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
136V
Voltage - Breakdown (Min):
152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
219V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)