Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE16CAH
Part No.:
1.5KE16CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO201
Comments
1.5KE16CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
13.6V
Voltage - Breakdown (Min):
15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
70A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)