YAGEO 1.5KE170CA/B
Part No.:
1.5KE170CA/B
Manufacturer:
YAGEO
Datasheet:
Aetrix1.5KE170CA/B.pdf
Description:
TVS DO-201 145V 234V BOX
Comments
1.5KE170CA/B Specifications
Manufacturer:
YAGEO
Series:
P6KE
Packaging:
Tape & Box (TB)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
145V
Voltage - Breakdown (Min):
162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
234V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)