Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE200CH
Part No.:
1.5KE200CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
1500W, 200V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5KE200CH Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
162V
Voltage - Breakdown (Min):
180V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
287V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)