Littelfuse Inc. 1.5KE20A-TB
Part No.:
1.5KE20A-TB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Datasheet:
Aetrix1.5KE20A-TB.pdf
Description:
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO201
Comments
1.5KE20A-TB Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
1.5KE
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17.1V
Voltage - Breakdown (Min):
19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
54.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)