Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE20CAH
Part No.:
1.5KE20CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO201
Comments
1.5KE20CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17.1V
Voltage - Breakdown (Min):
19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
56A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)