Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE27CH
Part No.:
1.5KE27CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
1500W, 27V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5KE27CH Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
21.8V
Voltage - Breakdown (Min):
24.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
39.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
40A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)