Diotec Semiconductor 1.5KE300CA
Part No.:
1.5KE300CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
Axial
Datasheet:
Aetrix1.5KE300CA.pdf
Description:
TVS DIODE 256VWM 414VC AXIAL
Comments
1.5KE300CA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package/Case:
Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
256V
Voltage - Breakdown (Min):
285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
414V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C (TJ)