SMC Diode Solutions 1.5KE350A
Part No.:
1.5KE350A
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
Aetrix1.5KE350A.pdf
Description:
TVS DIODE 300VWM 482VC DO201AD
Comments
1.5KE350A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
300V
Voltage - Breakdown (Min):
332V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
482V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)