Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE39CH
Part No.:
1.5KE39CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
1500W, 39V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5KE39CH Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
31.6V
Voltage - Breakdown (Min):
35.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
56.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
27A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)