Microsemi Corporation 1.5KE43CAE3/TR13
Part No.:
1.5KE43CAE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Aetrix1.5KE43CAE3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC CASE-1
Comments
1.5KE43CAE3/TR13 Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36.8V
Voltage - Breakdown (Min):
40.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
59.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)