Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE43CAH
Part No.:
1.5KE43CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO201
Comments
1.5KE43CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36.8V
Voltage - Breakdown (Min):
40.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
59.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
26A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)