SMC Diode Solutions 1.5KE440A
Part No.:
1.5KE440A
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
Aetrix1.5KE440A.pdf
Description:
TVS DIODE 376VWM 600VC DO201AD
Comments
1.5KE440A Specifications
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
376V
Voltage - Breakdown (Min):
418V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
600V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)