Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE47CAH
Part No.:
1.5KE47CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO201
Comments
1.5KE47CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40.2V
Voltage - Breakdown (Min):
44.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
24A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)