Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE47CH
Part No.:
1.5KE47CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
1500W, 47V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5KE47CH Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
38.1V
Voltage - Breakdown (Min):
42.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
67.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)