Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE62CH
Part No.:
1.5KE62CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
1500W, 62V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5KE62CH Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
50.2V
Voltage - Breakdown (Min):
55.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
89V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
17A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)