Littelfuse Inc. 1.5KE68A-TB
Part No.:
1.5KE68A-TB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Datasheet:
Aetrix1.5KE68A-TB.pdf
Description:
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO201
Comments
1.5KE68A-TB Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58.1V
Voltage - Breakdown (Min):
64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
92V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)