Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE6.8CH
Part No.:
1.5KE6.8CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
1500W, 6.8V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5KE6.8CH Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5.5V
Voltage - Breakdown (Min):
6.12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
10.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
145A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)