Littelfuse Inc. 1.5KE75CA-B
Part No.:
1.5KE75CA-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Datasheet:
Aetrix1.5KE75CA-B.pdf
Description:
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO201
Comments
1.5KE75CA-B Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
1.5KE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64.1V
Voltage - Breakdown (Min):
71.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)