Microsemi Corporation 1.5KE7.5CAE3/TR13
Part No.:
1.5KE7.5CAE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Aetrix1.5KE7.5CAE3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC CASE-1
Comments
1.5KE7.5CAE3/TR13 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.4V
Voltage - Breakdown (Min):
7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
132A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)