Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE75CH
Part No.:
1.5KE75CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Description:
1500W, 75V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5KE75CH Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60.7V
Voltage - Breakdown (Min):
67.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
108V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)