Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE7.5CH
Part No.:
1.5KE7.5CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
1500W, 7.5V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5KE7.5CH Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.05V
Voltage - Breakdown (Min):
6.75V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
134A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)