Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE82CAH
Part No.:
1.5KE82CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO201
Comments
1.5KE82CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70.1V
Voltage - Breakdown (Min):
77.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)