Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE8.2CH
Part No.:
1.5KE8.2CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Description:
1500W, 8.2V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5KE8.2CH Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.63V
Voltage - Breakdown (Min):
7.38V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
126A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)