Littelfuse Inc. 1.5KE91CA-B
Part No.:
1.5KE91CA-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Aetrix1.5KE91CA-B.pdf
Description:
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO201
Comments
1.5KE91CA-B Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
1.5KE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
77.8V
Voltage - Breakdown (Min):
86.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)