Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE91CAH
Part No.:
1.5KE91CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO201
Comments
1.5KE91CAH Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
77.8V
Voltage - Breakdown (Min):
86.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)