Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE9.1CH
Part No.:
1.5KE9.1CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
1500W, 9.1V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5KE9.1CH Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.37V
Voltage - Breakdown (Min):
8.19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
13.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
114A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)