Bourns Inc. 1.5SMBJ24A-H
Part No.:
1.5SMBJ24A-H
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
Aetrix1.5SMBJ24A-H.pdf
Description:
DIO TVS VRWM 24V 1500W UNIDIR SM
Comments
1.5SMBJ24A-H Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
1.5SMBJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
38.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)