Bourns Inc. 1.5SMBJ36A-H
Part No.:
1.5SMBJ36A-H
Datasheet:
Aetrix1.5SMBJ36A-H.pdf
Description:
DIO TVS VRWM 36V 1500W UNIDIR SM
Comments
1.5SMBJ36A-H Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)