Bourns Inc. 1.5SMBJ54CA
Part No.:
1.5SMBJ54CA
Datasheet:
Aetrix1.5SMBJ54CA.pdf
Description:
DIO TVS VRWM 54V 1500W BIDIR SMB
Comments
1.5SMBJ54CA Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
17.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)