Bourns Inc. 1.5SMBJ58CA
Part No.:
1.5SMBJ58CA
Datasheet:
Aetrix1.5SMBJ58CA.pdf
Description:
DIO TVS VRWM 58V 1500W BIDIR SMB
Comments
1.5SMBJ58CA Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)