Bourns Inc. 1.5SMBJ70A
Part No.:
1.5SMBJ70A
Datasheet:
Aetrix1.5SMBJ70A.pdf
Description:
DIO TVS VRWM 70V 1500W UNIDIR SM
Comments
1.5SMBJ70A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)