Bourns Inc. 1.5SMBJ75A
Part No.:
1.5SMBJ75A
Datasheet:
Aetrix1.5SMBJ75A.pdf
Description:
DIO TVS VRWM 75V 1500W UNIDIR SM
Comments
1.5SMBJ75A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)