Bourns Inc. 1.5SMBJ78A
Part No.:
1.5SMBJ78A
Datasheet:
Aetrix1.5SMBJ78A.pdf
Description:
DIO TVS VRWM 78V 1500W UNIDIR SM
Comments
1.5SMBJ78A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)