Littelfuse Inc. 1.5SMC120CA
Part No.:
1.5SMC120CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Datasheet:
Aetrix1.5SMC120CA.pdf
Description:
TVS DIODE 102VWM 165VC DO214AB
Comments
1.5SMC120CA Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
1.5SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
102V
Voltage - Breakdown (Min):
114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
165V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)